Jesteś tutaj: Strona główna > Muzeum fauny i flory morskiej > Historia muzeum

Historia szkolnego muzeum fauny i flory morskiej.

Zbiory fauny i flory mórz południowych podarowane zostały naszej szkole przez jej byłego ucznia - bosmana Erwina Pasternego. Bezprzykładna ofiarność tego człowieka podniosła rangę szkoły i rozsławiła jej imię na terenie całej Polski.
Bosman Erwin Pasterny urodził się 31 maja 1928 r. w Jaworzu Średnim. W Jaworzu zdobył on wykształcenie podstawowe. Tutaj już od najmłodszych lat marzył o dalekich podróżach po bezkresach oceanów. Okres powojenny stworzył warunki realizacji młodzieńczych marzeń.
W 1947 r. Erwin Pasterny przeszedł kurs pracy morskiej w Łebie, a następnie w tym samym roku rozpoczął studia w Szkole Jungów. Dzięki rzetelnej i pełnej poświęcenia pracy oraz dalszemu kształceniu się Erwin Pasterny awansował do stopnia bosmana. Pływał na wielu statkach i odbywał rejsy do portów prawie wszystkich kontynentów. Podczas podróży każdą wolną chwilę poświęcał obserwacji życia głębin oceanów. Zainteresowanie przyrodą wyniesione z rodzinnego domu i szkoły zachęciły go do połowu i preparowania zwierząt morskich. Część ze swych zbiorów ofiarował naszej szkole, z którą był bardzo związany.
Pan bosman na emeryturze mieszkał na stałe w Niemczech. W grudniu 1999 oraz październiku 2009 roku odwiedził nasze muzeum. Cieszył się, że jego zbiory zachowane są w tak dobrym stanie.
Niestety, końcem września 2011 otrzymaliśmy od rodziny twórcy muzeum smutną wiadomość, że bosman Erwin Pasterny odszedł na wieczną wachtę.
W naszej pamięci będzie żył zawsze –
opiekun szkolnego muzeum Iwona Kominek
wraz z uczniami – przewodnikami po muzeum